O Kazimierzu Dolnym i okolicy
Gmina Kazimierz Dolny jest gminą miejsko-wiejską, położoną jest na prawym brzegu Wisły, w zachodniej części województwa lubelskiego, w powiecie puławskim.
W skład gminy wchodzi miasto Kazimierz Dolny oraz 14 sołectw: Bochotnica, Cholewianka, Dąbrówka, Doły-Wylągi, Góry, Jeziorszczyzna, Mięćmierz-Okale, Parchatka, Rzeczyca, Rzeczyca-Kolonia, Skowieszynek, Wierzchoniów, Witoszyn, Zbędowice.
Kod pocztowy: 24-120
Numer kierunkowy telefoniczny: 0-81
Ilość mieszkańców: gmina liczy 7046 mieszkańców, z czego miasto - 2125 (stan na koniec 2011r.).
Położenie.
Powierzchnia gminy obejmuje obszar 72,49 km², z czego miasto zajmuje 30,42 km², natomiast tereny wiejskie 42,04 km². Gmina zlokalizowana jest na zachodnim skraju Wyżyny Lubelskiej, w obrębie Płaskowyżu Nałęczowskiego, w Małopolskim Przełomie Wisły, na prawym jej brzegu. Administracyjnie zlokalizowana jest w zachodniej części województwa lubelskiego, w powiecie puławskim. Kazimierz Dolny sąsiaduje z czterema gminami powiatu puławskiego: Puławy - gmina miejska, Wąwolnica, Janowiec, Końskowola oraz dwiema gminami powiatu opolskiego: Karczmiska i Wilków. Od Puław miasto Kazimierz Dolny oddalone jest o 14 km, zaś od Lublina - stolicy województwa - dzieli je 56 km.
Kazimierz Dolny – nazwa.
Kazimierz Dolny (Dolny, ponieważ położony w dole Wisły w stosunku do Kazimierza, stanowiącego dzielnicę Krakowa). Nazwy zamienne, często używane: Kazimierz, Kazimierz nad Wisłą. W języku jidysz – Kuzmir – קוזמיר
Herb.
Przedstawia wieżę umieszczoną na półksiężycu z dwiema sześcioramiennymi gwiazdami po bokach. Kolorystyka: biel, czerwień, żółć, błękit. Wieża wzorowana jest na wizerunku istniejącej wieży strażniczej z XIII w. przedstawionej na pieczęci wójtowskiej
Flaga.
Ma kształt stojącego prostokąta. Tło błękitne, na nim pionowo (po środku) trzy pasy równej szerokości: (od lewej) biały, czerwony i żółty. Pas przerwany środkiem – z wkomponowaniem w niego herbu miasta.